Zpět do obchodu

Registrace

Tipy a rady pro chovatele

 

Věděli jste, že alpaky a lamy mají 3 části žaludku? 

Trávicí systém těchto zvířat je unikátní. Ačkoli to nejsou přežvýkavci, mají podobný trávící systém jako oni. Každá část žaludku zastává odlišnou funkci a dobře vyvážené fungování tohoto systému je životně důležité!

Dospělá alpaka má tři části žaludku. Tyto části se nazývají C1, C2 a C3. U čerstvě narozeného mláděte je C3 nejvíce důležitý žaludek. To je ta část, kde končí mateřské mléko a začíná první trávení. Jak mládě roste a začíná jist trávu a seno, část žaludku C1 se začíná pomalu vyvíjet. Důležitý zlom trávení vlákniny v části žaludku C1 začíná, jakmile mládě začne plně přijímat tuhou stravu a je odstaveno od mléka. 

C1 obsahuje obrovské množství bakterii. Tyto bakterie jsou schopny přeměnit látky s vysokým obsahem vlákniny v objemovém krmivu, jako je celulóza a hemicelulóza, na těkavé mastné kyseliny. Těkavé mastné kyseliny jsou pro alpaky s plně vyvinutým C1 hlavním zdrojem energie. Stravitelná vláknitá v trávě a senu jsou bakteriemi přeměněny na energii. Ve zkratce jsou tedy bakterie v C1 krmeny trávou a senem. Bez těchto bakterií by alpaka nepřežila. 

Zdraví a trávení alpak je plně závislé na populaci bakterií v C1. Rychle stravitelné cukry a škroby mohou způsobit nerovnováhu v populaci bakterií a to má vždy negativní vliv na zdraví alpaky. 

Dospělá alpaka či lama zkonzumuje 1.5 - 2 % krmiva své živě váhy za den.  Až 30% tohoto příjmu mohou tvořit koncentráty a/nebo vitamínové a minerální doplňky. V důsledku toho, by mělo alespoň 70% spotřeby tvořit objemové krmivo s vysokým obsahem vlákniny, jako je tráva, seno, nebo AlpaGrass. 


Nahraďte prosluněné pláně Jižní Ameriky vitamínovými doplňky pro udržení vitamínu D! 

UV záření je v Andách vysoké, takže alpaky produkují vitamin D přirozeně skrz jejich kůži. Zde, kde žijeme my, je UV záření mnohem nižší, takže je potřeba vitaminy doplňovat. 

Když přijde kůže do kontaktu se slunečním zářením, začne produkovat vitamin D také zvaný jako cholekalciferol.

V řídkém vzduchu And je vysoká úroveň UV záření, takže se alpaky a lamy přirozeně adaptovaly na vysoký příjem vitamínu D3. Jelikož Evropa nemá takto vysoké nadmořské výšky, UV záření je zde mnohem nižší. Máme zde také mnohem kratší dobu, po kterou slunko svítí, což má také za následek snížení přirozené produkce vitamínu D3. 

Dostatek vitamínu D3 je pro alpaky a lamy extrémně důležitý, protože reguluje jejich metabolismus vápníku a fosforu. Vitamin D3 reguluje vstřebávání těchto minerálů ve střevech a jejich ukládání v kostech. Pro dospělé alpaky a lamy je peroralní podání adekvátní dávky vitamínu D3 dostatečné. Tuto dávku Alpamin plně pokrývá. 

Mláďata v růstu ale potřebují vyšší dávku vitamínu D3. Dva hlavní důvody zvýšené potřeby jsou vývoj kostí a snížený příjem z doplňků, jelikož mláďata né vždy jedí granule. 
Níže se můžete dočíst jak zajistit, aby mláďata netrpěla křivicí, která je způsobena nedostatkem vitamínu D.

 

 

Doplňování vitamínu D3 mláďatům mezi 6. do 8. týdnem věku, ale pozor, ne čerstvě narozeným mláďatům.

 

Vitamín D3 se rozpouští v tucích. To znamená, že se hromadí v tělesném tuku. Ve velmi vysokém množství je vitamín D3 toxický, v důsledku čehož jeho nadbytek může vést ke kalcifikaci orgánů a smrti. Mládě dostává vitamín D prostřednictvím mleziva své matky (za předpokladu, že matka netrpí nedostatkem), proto zdravým novorozeným mláďatům neaplikujeme vitamín D3 navíc!

Problémy s nedostatkem vitamínu D3 (křivice) se začínají projevovat při vyčerpání tělesných zásob u rostoucího mláděte, obvykle kolem šesti až osmi týdnů života a vždy na podzim a v zimě. Mezi příznaky křivice patří porucha růstu, karpální vagus, kravská hlezna, ztuhlá chůze, časté polehávání, měkká žebra, boule na přechodu mezi žebry a žeberními chrupavkami a zvětšení kostí kolem růstových plotének.

Aby se předešlo problémům s křivicí, je obecným pravidlem během první zimy mláďatům injekčně aplikovat vitamín D3 a to 2 000 IU vitamínu na kg váhy. To udělejte v říjnu, prosinci a únoru. Alpaky s tmavší barvou, hustější vlnou a větším pokrytím těla vlnou (zejména na obličeji) jsou náchylnější ke křivici.

 

 

Věděli jste, že různé alpaky mají různé stravovací potřeby?

 

Živiny, které zvíře potřebuje, závisí na jeho fyziologické fázi (růst, březost, laktace) a věku, stejně jako na teplotě a ročním období!

Dobrým začátkem jsou potřebné vitamíny a minerály. Tento požadavek má prakticky každá alpaka a lama stejný. Na druhou stranu potřebu bílkovin má každé zvíře velice odlišnou. Například březí samice a mláďata vyžadují mnohem více bílkovin a energie. Kromě toho i kvalita pastvy a sena rozhoduje o tom, jaké doplňky stravy mají být přidávány. Mějte na paměti, že každý jednotlivec nebo každá skupina je jedinečná, ale lze poskytnout základní obecné doporučení pro jednotlivé skupiny.

 

Základní doporučení navíc k trávě a senu.

 

Dospělý samec, valach nebo nechovná samice.

Udržovací fáze (žádná produkce plodu, mléka, nebo tělesné tkáně)

  • Nízká potřeba bílkovin ( 8-9% hrubých bílkovin/kg suché stravy)
  • Nízká potřeba energie
  • Vitamínový a minerální doplněk (Alpamin)
  • Případně malé množství koncentrátu (Alprofos), v závislosti na ročním období a kvalitě objemového krmiva.

 

Samice v první polovině březosti, nekojící

Střední produkční fáze: Střední vývoj plodu

  • Střední potřeba bílkovin (10-12% hrubých bílkovin/kg suché stravy)
  • Střední potřeba energie
  • Vitamínový a minerální doplněk (Alpamin)
  • Střední množství koncentrátu (Alprofos)

 

Samice ve druhé polovině březosti

Vyšší produkční fáze: významný vývoj plodu

  •  Vysoká potřeba bílkovin (12-14% hrubých bílkovin/kg suché stravy)
  • Střední potřeba energie
  • Vitamínový a minerální doplněk (Alpamin)
  • Střední až vysoké množství koncentrátu (Alprofos)

 

Kojící samice a mládě na mléku

Vysoká fáze produkce: produkce mléka

  •  Vysoká potřeba bílkovin (12-14% hrubých bílkovin/kg suché stravy)
  • Vysoká potřeba energie
  • Vitamínový a minerální doplněk (Alpamin)
  • Vyšší množství koncentrátu (Alprofos)
  • Udržování hladiny fosforu (FosfoBeet)
  • V závislosti na ročním období doplňte řepné řízky: zvažte hladinu fosforu! (Fosfobeet)

 

Odstavené mládě ve věku od 6 do 18 měsíců

Fáze vysoké produkce: produkce tělesné tkáně

  • Vysoká potřeba bílkovin (12-14% hrubých bílkovin/kg suché stravy)
  • Vysoká potřeba energie
  • Vitamínový a minerální doplněk (Alpamin)
  • Vyšší množství koncentrátu (Alprofos)
  • Udržovací hladiny fosforu (Fosfobeet)
  • V závislosti na ročním období doplňte řepné řízky: zvažte hladinu fosforu! (Fosfobeet)

 

Praktická rada pro chovatele: rozdělte stádo do skupin podle jejich stravovacích potřeb.

 

 

Jak zjistíme problémy s plodností?

 

Problémy s plodností jsou mezi alpakami běžné. Kontrolou chování samice pomocí plivacího testu si můžeme udělat jasnou představu o hormonálním stavu a často – ale ne vždy – o stavu březosti.

Alpaky mají vyvolanou ovulaci. To znamená, že k ovulaci dochází v důsledku páření. Po ovulaci hladina progesteronu v krvi samice stoupá. Plivnutí a/nebo odmítnutí samce je dobrou známkou vysoké hladiny progesteronu v krvi samice. Níže uvedený harmonogram plivacího testu je snadným nástrojem pro kontrolu výsledku páření a také pro odhalení problémů s plodností.

 

Den 1. - Den páření

  •  Samice musí ležet a pářit se alespoň deset minut

 

Den 7.  – Plivací test

  •  Samice plive: poukazuje na úspěšnou ovulaci (přejděte ke 14. dni) nebo
  • Samice leží: nenastala ovulace (přejděte k 1. dni)

 

Den 14. – Plivací test

  •  Samice plive: poukazuje na úspěšné oplodnění (přejděte k 21. dni) nebo
  • Samice leží: nedošlo k početí nebo embryo zemřelo (přejděte k 1. dni

 

Den 21.  a déle

  •  Ultrazvuk břicha může potvrdit březost

 

Informace, které získáme z plivacího testu, lze použít k určení problémů plodnosti souvisejících s vaječníky (například neaktivní vaječníky, anovulační folikuly, folikulární cysty nebo přetrvávající žluté tělísko), vagínou, embryem nebo dělohou (jako je nedostatek selenu, přetrvávající panenská blána nebo infekce dělohy), nebo chovným samcem (špatná kvalita spermií). Tento test pomůže veterináři s dalšími potřebnými vyšetřeními a léčbou případných problémů s plodností.

 

 

Jak souvisí s krmivem některé příčiny neplodnosti, předčasné porody atd. ?

 

Pro alpaky obsahuje Evropská půda příliš málo selenu. Samci a samice potřebují selen pro optimální plodnost a tento minerál potřebují také novorozenci. Naštěstí lze nedostatkům předejít skrze speciální krmení.

Nedostatek selenu může vést ke snížené plodnosti, embryonální smrti, potratu, předčasnému porodu, porodu mrtvého plodu a oslabeným mláďatům. Jelikož alpaky nemohou získávat selen z Evropské půdy, je mimořádně důležité optimalizovat perorální suplementaci selenu například přidáním Alpaminu do krmné dávky. V žádném případě není nutné doplňovat selen injekčně, protože příliš mnoho selenu může být škodlivé.

 

 

Fosfor je nutností pro mláďata v růstu.

 

U alpak a lam je metabolismus fosforu velmi citlivý. Správné množství fosforu pomáhá mláďatům zajistit dobrý vývoj kostí a snadnější dosažení pohlavní dospělosti!

Fosfor je minerál, který je hojně přítomen v těle všech savců. Mimo jiné napomáhá k pevným kostem a efektivnímu využití energie. Metabolismus fosforu u lam a alpak je jedinečný svou citlivostí. Za určitých podmínek může hladina fosforu v krvi klesnout. To může být způsobeno nedostatkem vitamínu D, sníženou chutí k jídlu, onemocněním zvířete, nebo laktací.

Pro udržení hladiny fosforu v krvi je důležité, aby krmivo mělo poměr vápníku a fosforu 2:1. Správný poměr podporuje vývoj kostí, růst a dobré tělesné skóre odstavených mláďat. Mláďatům také napomáhá ke snadnějšímu dosažení pohlavní dospělosti a předchází nedostatku fosforu u kojících matek.

Extra tip pro chovatele: omezte používání krmiv s nízkým obsahem fosforu, jako jsou běžné řepné řízky a vojtěška.

 

Na co je potřeba myslet ihned poté, co samice porodí.

 

Poporodním vyšetřením samice zjistíte, zda je schopna kojit mládě. K tomu je potřebná dostatečná produkce mleziva a mléka. Zkontrolujte tyto tři hlavní faktory.

  •  Zkontrolujte velikost a konzistenci vemene: mělo by být pevné a akorát do dlaně.
  • Zatáhněte za všechny čtyři struky, abyste odstranili zátku a zkontrolujte, zda teče kolostrum.
  • Zkontrolujte, zda odešla zcela placenta do čtyř hodin po porodu.

 

 

 Jak prohlédnout čerstvě narozené mládě?

 

Pro kontrolu mláděte a jeho správného startu do života, postupujte podle tohoto návodu. Pokud má mládě potíže, veterinární lékař může poskytnout pomoc.

Novorozenec se musí během několika hodin postavit a musí se pokusit napít mléka. Jakékoli mládě, které se o to nepokouší, vyžaduje pomoc a sledování. Mezi důvody špatného startu do života patří předčasný porod, hypotermie, nedostatek kyslíku během porodu, nebo vrozené vady, jako je defekt komorového septa a choanální atrézie.

Novorozené mládě musí během prvních 24 hodin spotřebovat kolem 10% kolostra své tělesné hmotnosti. Prakticky řečeno je to minimálně 500ml. Zdraví imunitního systému mláděte je zcela závislé na protilátkách v kolostru. Po 24h od narození tyto protilátky již nebudou absorbovány střevní stěnou.

Obtížný první den pro mládě tedy velmi často znamená špatnou imunitu a smrt na infekci během prvních čtyř dnů života. Nedostatek protilátek lze po druhém dni napravit tím, že veterinární lékař podá infuzi plazmy.

 

 

Jak můžete jako chovatel alpak předcházet kožním problémům?

 

Kožní problémy jsou jedním z nejvíce frustrujících problémů pro veterináře a chovatele. Příčina je obvykle multifaktoriální, ale naštěstí existuje řada tipů, které mohou pomoci předejít problémům ve stádě!

Hyperkeratóza a alopecie (ztluštění kůže a vypadávání srsti) jsou špatně pochopeným problémem, který trápí mnoho alpak a lam. Přesto existuje indikace toho, že tento problém je multifaktoriálního původu. Mezi možné příčiny patří svrab, alergická reakce, stres ze změny prostředí, genetická predispozice a nedostatek minerálů.

Čtyři základní pravidla mohou pomoci vyhnout se kožním problémům ve stádě:

  •  Dostatečný přísun zinku v krmivu
  • Omezování stresu
  • Dostatek pastviny ( alespoň 500 m² na alpaku)
  • Zohlednění genetických predispozic při rozhodování o chovu
Zpět do obchodu